Články

Napínák rozvodového řetězu - obnova funkce

napinakPři teplém motoru mi na volnoběh občas štěrkal rozvodový řetěz na zadních válcích. Na chod motoru to nemělo vliv, ale takový zvuk k Hondímu motoru nepatří.

Při studování tohoto problému, jsem narazil dvě řešení s nedostatečným napnutím řetízku. Buďto předělat automatický napínák na manuální, nebo zvětšením tlaku napínáku větším předpružením pružiny uvnitř napínáku a zvětšení dírky na olej.

Manuální napínák se mi nelíbí již z principu věci, proto jsem zachoval původní funkci.

 

 

Nefotil jsem postup prací a proto zde uvedu odaz na video , které mi bylo návodem.

 

Předepnul jsem tedy pružinu o 8,5 otáčky a zvetšil otvor v těsnění na 3,2 mm. Samotné těsnění zůstalo původní.

 

Ve videu je zmíněn upravený šroubovák pro zajištění napínáku v zasunuté poloze. Tento šroubovák je lepší nahradit originálním plíškem pro samotnou montáž napínáku do motorky.

 

Napinak blokator

 

 

Po složení napínák namuntujeme zasunutý do motorky a po dotažení šroubků teprve výtáhneme zajišťovací plíšek. Potom již jen uzavřít dírku šroubkem.

 

 

Od uvedené opravy jsem najel asi tisíc kilometrů a zatím je vše v pořádku.

 

 

Komentáře   

0 #5 Stanislav Čáp 2018-03-28 17:52
Tak po najetí asi 12 000 km se mi znovu začal ozývat zadní napínák. Tuto opravu tudíž považuji za dočasnou a napínák vyměním za nový.
Citovat
0 #4 Michal Exner 2017-07-23 14:54
PPS: Výsledek - dělá to pořád stejně, takže mně to potvrzuje moji teorii níže uvedenou. Doufám, že to zvětšení otvoru v těsnění ničemu nevadí, když je napínák šikmo dolů a olej tam zůstává i po zhasnutí motoru. U vrchního napínáku, kterej je osazenej šikmo shora, bych si zvětšení otvoru v těsnění nelajsknul, protože by z něj po vypnutí motoru olej vytekl a zůstal na další startování nasucho...
Citovat
0 #3 Michal Exner 2017-07-19 10:33
PS: Nedalo mi to a zadní novej napínák jsem vyndal a rozebral. Předepnutí pružiny bylo u tohoto novýho 10,5 otáčky. Znovu jsem ho teda složil s tímto předepnutím, vyvrtal do novýho těsnění dírku 3,2 mm a namontoval zpět. Později Vám řeknu, jestli klapání zmizelo. Jinak jsem koukal do otvoru pro napínák a sahal tam prstem na lištu, abych se přesvědčil o mých výše uvedených spekulacích ohledně klepání. A opravdu se klobouček napínáku nachází v otvoru bloku a není vyjetej do prostoru rozvodů jako přední napínák. Napínací lištu z řetízkem jde zatlačit větším tlakem prstu cca o 0,5 cm, takže napínák má dostatečnou sílu...
Citovat
0 #2 Michal Exner 2017-07-08 08:27
Dlouho jsem studoval vizuálně, dle rozkresů a fotek příčinu klapání zadního napínáku. Podle zkušeností jiných klapání zmizí, když se sundá klobouček napínáku (což nedoporučuju). Takže jde o umístění zadního napínáku. Ten mně za tepla někdy klape i když je novej a rozvody taky. Dle mne klape kovovej klobouček napínáku o stěnu bloku, protože narozdíl od předního je jeho konec s kloboučkem uvnitř otvoru. Důkazem jsou mi otěry hran kloboučkou... A nebo jde ten kapavej zvuk zevnitř napínáku pohybem do stran jak má vakl. Ovšem většího předepnutí pružiny se trochu bojím, aby pak nepraskla.
Citovat
0 #1 Jirka 2017-06-16 09:38
Mám naprosto stejnou zkušenost, nejdřív jsem to udělal pouze se zadním napínákem, a musím říct, že zatím je věe ok (najeto zhruba 1000 km).
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit