Články

Benzina Efecta 95

efecta95Benzina zavádí od jara 2017 ve své prodejní síti nový benzín s označením Efecta. Zároveň končí s prodejem klasického Naturalu95. Jedná se o aditivovaný benzín, který bude prodáván za cenu stávajícího Naturalu. V historii značky to však průlomová novinka není. Před léty prodávala Benzina svůj Natural95 s přídavkem aditiv standardně. S příchodem polského vlastníka v roce 2005 se to však změnilo a prodávaný Natural se již nelišil od běžných benzínů prodávaných v ostatních sítích.

Co nový benzín slibuje?

V prvním testu, kdy byl použit klasický benzín, vzniklo po šedesáti hodinách provozu 205 mg usazenin. V průběhu následujících šedesáti hodin používání paliva EFECTA 95 se množství usazenin snížilo na 87 mg. EFECTA 95 tak odstranila 58 % nečistot a zároveň zabránila vzniku nových. Dalším testem, kterým benzín EFECTA 95 prošel, byl test „Keep Clean“. Podstatou tohoto testu je provoz s aditivovaným palivem a novými ventily. Výsledek předčil očekávání. „V původním testu s běžným palivem vzniklo na nových ventilech 205 mg úsad, zatímco s novými ventily a palivem EFECTA 95 to byly pouze 3 mg usazenin. Vzniklo tak o 99 % úsad méně,“ okomentoval výsledky nejnáročnějšího testu Ladislav Fuka ze společnosti SGS Czech Republic, s.r.o.

Ohledně tohoto prohlášení se na obvyklém motocyklovém portále strhla „zasvěcená“ diskuse, jak to vlastně k ničemu, když Efecta 95 odstraní „pouze“ 58% všech usazenin a sníží tvorbu nových „jen“ o 99%. V prvé řadě odkáží na starší článek o aditivovaných benzínech. 

Zde je popsán průběh zkoušky a její fáze „dirt up“ – tedy úmyslné „špinění“ motoru, kde se testuje schopnost paliva bránit tvorbě úsad a následně „Clean up“, kde se testuje schopnost paliva tyto úsady odstraňovat. Jak výše uvedeno, zkouška trvá 60 hodin. Nejedná se tedy o odstranění úsad „během hodiny“ jak se lze v některých článcích dočíst.

Jestliže tedy během „dirt-up“ zkoušky vzniklo na ventilech pouze 3mg úsad, pak během „clean-up“ režimu bude schopno palivo tyto 3mg odstranit. Jinými slovy, jestliže byste provozovali motor od novoty na Efectu 95 a nejezdili s ním výhradně v režimu nízkého zatížení, pak bude zůstávat čistý a bez úsad. Pokud začnete toto palivo používat na již provozovaném motoru, pak je šance, že se postupně během provozu vyčistí.

Znovu zdůrazňuji, že to není záležitost jedné nádrže nebo toho, jak občas někteří „crknou“ do nádrže „lepší“ benzín, aby „se to trochu pročistilo“.

Také připomínám, že navzdory aditivaci se pořád jedná o E5, tedy benzín s přídavkem do 5% lihu a v blízké budoucnosti zřejmě s přídavkem 10% lihu.

Má to cenu? Odpověď jako obvykle není jednoznačná. Jestliže běžně jezdíte na E5, pak bych tankování Efecty zvážil. Benzina má nejširší síť čerpacích stanic v ČR. Cenově taky netvoří výrazný strop, i když nejlevnější také není. Aditivace tvoří svým způsobem bonus navíc. Na rozdíl od VIFu, nemusíte nic vozit s sebou a „čabrat“ se s ním na pumpě. Pokud však máte vyzkoušenou svoji pumpu s levnějším benzínem, pak VIF odvede stejnou službu.

Nejlepší, bohužel také nejdražší varianta jsou prémiové benzíny 98+, které jsou aditivovány standardně a navíc neobsahují líh.

Odkaz do diskuse